תמ"א 38

מהי תמ"א 38? למה זה כדאי, ואיך משביחים את הבנין המגורים בצורה הבטוחה ביותר בסיכון הכספי הנמוך ביותר?

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. התוכנית יודעת להפוך בנין ישן למבנה חדשומחוזק. כיום, תושבי ישראל חוששים מהיום בו תרעד האדמה, ולאור האסונות האחרונים בעולם, יש לכך הצדקה. התרחישים האפוקליפטים מדברים על קריסה של עשרות אלפי בתים ומאות אלפים ללא קורת גג, ואם לא די בכך, הנתונים הסטטיסטים מצביעים על כך שבאזורנו מתרחשת רעידת אדמה חזקה אחת מדי 80 שנים בממוצע. כלומר, יום הדין קרוב.

ההחלטה על תמ"א 38 התקבלה לפני כעשור, אך עדיין קשה לומר שתושבי המדינה יכולים להיות רגועים.

התוכנית מאפשרת מתן זכויות בניה נוספות המשמשות למימון חיזוק הבנין וחידושו. הקבלן מנצל את זכויות הבניה, בונה קומה או שתיים נוספות, ונהנה מההכנסות ממיכרתן. בתמורה, הוא מבצע חיזוק לשלד הבנין ומחדש את תשתיותיו.

חברות בניה רבות רואות בתמ"א 38 הזדמנות כלכלית, והמונח נהיה שגור בכל בית במרכז הארץ.

הקשיים בתמ"א 38

למרות כל היתרונות שבתמ"א 38, הדרך לחיזוק הבנין וחידושו ארוכה ולא קלה שכן היא תלויה בין היתר באחדות הדיירים בבנין להוציא פרויקט כזה לפועל, ובמבחן הזה, בניינים רבים אינם עומדים.

ביצוע תמ"א 38 מחייב התגייסות ומחויבות של כלל דיירי הבנין, וסכסוכים בין שכנים וחשדנות ביניהם מעכבים את הפרויקט ואפילו מכשילים. בנוסף, הפרויקט כרוך בתקופה ממושכת, לעיתים שנה וחצי ויותר (לא כולל הוצאת היתר בניה מהועדה המקומית) של רעש ועבודה, והרבה נרתעים מכך.

על מנת להוציא פרויקט מוצלח שעומד בזמנים, רצוי מאוד לבחור יזם מוצלח שעומד בלוח זמנים. לפני בחירת היזם, רצוי לבדוק את המוניטין והניסיון שלו.

משמעות תמ"א 38

תמ"א 38 מעלה את איכות החיים של דיירי הבנין ובנוסף משביחה את הנכס ומקפיצה את שוויו בעשרות אחוזים. התוספות בתמ"א 38 הן לרוב ממ"ד, מרפסת לכל דירה, מעלית משותפת, שיפוץ חיצוני של הבנין, ולובי חדש. פעולות אלה הן לא בגדר משחק ילדים הנדסי, ולכן דורשות עבודה של בעלי מקצוע מנוסים בתחום. תפקיד האדריכל הוא לחפש את הדרך לפתרון האיכותי עם התועלת המירבית לדיירים

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *